image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zajímavosti > Statistické přehledy > Výsledky voleb do zastupitelstva obce

Výsledky voleb do zastupitelstva obceVe volbách do zastupitelstva obce sehrávají významnou roli pořadová čísla na kandidátkách politických stran, což dokládají výsledky některých z níže uvedených voleb. Na základě počtu získaných hlasů pro politické strany (na stejné úrovni jako politická strana jsou i nezávislí kandidáti) je vypočítán počet mandátů (zvolených kandidátů), který na konkrétní politické strany (či nezávislé kandidáty) připadá. V rámci kandidátky (kandidátní listiny) každé politické strany je dále stanovena hranice počtu hlasů, nutná pro získání mandátu zastupitele (tj. pro zvolení do zastupitelstva obce). Pokud není v rámci konkrétní strany dostatečný počet kandidátů splňujících hranici počtu hlasů pro zvolení, jsou zbývající neobsazené mandáty, které strana získala, přiděleny těm kandidátům z téže strany, kteří zaujímají na kandidátce nejpřednější místa v pořadí (tj. pořadová čísla „1.“, „2.“, apod. dle konkrétních výsledků).

Pro názornější vysvětlení záludností volebního systému stojí za povšimnutí tyto dvě zajímavé situace:

  1. kandidát politické strany s vysokým počtem získaných hlasů nemusí v případě své nevýhodné pozice (v pořadí na kandidátní listině) získat mandát zastupitele (viz např. kandidát č.7 na kandidátní listině ČSSD ve volbách v roce 2006; časté u politických stran s vyšším počtem kandidátů);
  2. kandidát politické strany s vysokým počtem hlasů na výhodné pozici (např. s pořadovým číslem „2.“) nemusí získat mandát zastupitele, a to z důvodu rovněž vysokého počtu získaných hlasů u kandidátů na (např.) „1.“ a „3.“ pořadovém místě kandidátní listiny (viz např. kandidát č.2 na kandidátní listině KDU-ČSL ve volbách v roce 2006; časté u politických stran s nižším počtem kandidátů).

Výsledky ve volebním okrsku BOHUŇOV (volí se 7 členů zastupitelstva)

Jednotlivé politické strany, hnutí či koalice jsou uvedeny vždy v pořadí dle umístění – tj. dle počtu získaných hlasů, zatímco kandidáti jednotlivých politických stran jsou uvedeni vždy dle pořadového čísla na kandidátní listině, nikoliv podle počtu získaných hlasů – tj. z důvodu výše popsaného - získaný počet hlasů kandidáta v rámci politické strany nemusí mnohdy i při vysoké hodnotě stačit ke zvolení do zastupitelstva obce.

Výsledky současných i (téměř) všech starších voleb (od roku 1990 do současnosti) jsou jinak dostupné samozřejmě i na specializovaných stránkách www.volby.cz, které provozuje Český statistický úřad.